پولی تایمینگ

پولی تایمینگ ۵m برای چیست؟

پولی تایمینگ 5m

پولی تایمینگ ۵m برای چیست؟ جهت اطلاع از کاربرد انواع پولی تایمینگ وارد بخش مقالات شوید. همچنین برای دریافت لیست قیمت پولی تایم نیز می توانید تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

تسمه تایم m5 وسیله یا بهتر است بگویم تسمه ای است که میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ ها متصل می‌کند و وظیفه ی هماهنگ کردن حرکت آن ها را دارد.میل لنگ خودرو به وسیله تسمه تایم m5 میل سوپاپ ها را به چرخش درآورده و می‌ چرخاند و کنترل آن ‌ها را بر عهده دارد. محل قرار گیری میل سوپاپ در خودرو های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد ولی در اکثر خودرو ها این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

جنس تسمه تایم m5از لاستیک است و جالب است بدانید که در گذشته به جای تسمه تایم از زنجیر در خودرو ها استفاده می‌شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی‌شد ولی در این زمان تسمه تایم m5 جای زنجیر را گرفته و نیاز به تعویض در مدت زمان مشخص دارد. هم اکنون هم در بعضی از ماشین ‌های سنگین از زنجیر استفاده می‌ شود.

پاره شدن تسمه تایم

 پاره شدن تسمه تایم m5 در برخی پیشرانه ‌ها که منجر به برخورد پیستون با سوپاپ‌ ها می‌شود، با صدایی همراه است و این در حالی است که در برخی خودرو‌ها مثل موتور‌ های سری قبل پراید، پاره شدن تسمه تایم m5 فقط منجر به خاموشی موتور خودرو می ‌شود. وقتی تسمه تایم پاره می ‌شود و یا از تایم خود بدون پاره شدن، خارج می ‌شود، عملکرد صحیح و به موقع سوپاپ ‌ها مختل شده و در زمانی که باید سوخت و هوا وارد سیلندر شوند، این اتفاق به درستی نمی‌ افتد و یا باز شدن و بسته شدن سوپاپ ‌ها به میزان کافی نخواهد بود که در نتیجه باز هم در کارکرد پیشرانه اثر منفی واضحی خواهد گذاشت.

پاره شدن تسمه تایم m5 در موتور خودرو ‌های گوناگون، اثر خرابی مختلفی دارد. برای مثال در برخی ‌خودرو ‌ها مثل دوو و موتور‌ های قدیمی پراید که پیستون به سوپاپ‌ها نمی‌ رسد، پاره شدن تسمه تایم فقط منجر به خاموشی موتور خواهد شد و آسیب مکانیکی دیگری به قطعات سر سیلندر وارد نمی‌ شود. در برخی از پیشرانه‌ها مثل موتور پژو ۴۰۵ و سمند، پاره‌شدن یا رد کردن یکی دو دندانه از تایم، منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ‌ها شده و بسته به شدت برخورد که به دور موتور خودرو بستگی دارد، می ‌تواند باعث کج شدن سوپاپ‌ ها و یا حتی تعویض بسیاری از قطعات سر سیلندر و حتی خود سر سیلندر شود. با وقوع این اتفاق در پیشرانه خودرویی مثل کیا ریو، شدت آسیب بسیار بالا می‌رود و منجر به تعویض اکثریت قطعات موتور خواهد شد.

کاربرد های انواع مدل پولی

اگر شما متوجه شدید وقتی دارید رانندگی می کنید در حالیکه دور موتور به ۲ تا ۴ هزار دور رسیده، موتورتان تنظیم نیست و درست کار نمی کند، باید پولی تایم را چک کنید. اگر شُل شده باشد، شروع به لغزش می کند و همین باعث می شود در حین شتاب گرفتن، دور موتور بالاتر برود. همچنین این می تواند نشانه از بین رفتن دندانه ها نیز باشد.

 پولی‌های تایمینگ از نظر نوع دندانه‌ها به سه نوع ذوزنقه‌ای ، دایره‌ای و دایره‌ای بهینه‌سازی شده تقسیم بندی می‌شوند. سری‌های GT2 ،HTD M ،H ،T ،AT ،L ،XL  و  MXL از معروف‌ترین انواع پولی‌های تایمینگ هستند که در تصویر زیر برخی از آنها به تفکیک نوع داندانه هایشان مشخص شده‌اند.

پولی‌های تایمینگ به دو شکل فلنج‌دار و بدون فلنج و معمولا از جنس آلومینیم ساخته می‌شوند. پولی‌هایی که دارای تعداد دندانه کمتر و ابعاد کوچک هستند، سطح تماس آنها با تسمه کمتر بوده و برای مهار تسمه، به طور فلنج دار ساخته می‌شوند تا اصطلاحا تسمه از روی پولی در‌نرود.

تولید کنندگان انواع پولی تایمینگ برای سهولت دسترسی به انواع پولی تایمینگ در انواع مختلف تولید و در مراکز عرضه و پخش که تاسیس شده است در اختیار مصرف کنندگان این محصولات قرار می دهند تا نیاز بازار و مشتریان را تأمین کنند و سود حاصل از فروش و پخش به دست صاحبان اصلی، یعنی تولید کنندگان انواع پولی تایمینگ برسد. با توجه به اینکه انواع پولی تایمینگ، بسته به نوع کاربرد و عملکرد دارای انواع مختلفی است، در نتیجه انواع پولی تایمینگ قیمت نیز مراکز پخش متفاوت است.

ارتباط با واحد فروش:


نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا