تسمه تایم چیست و تاریخچیه تولید و استفاده از آن چگونه است؟ پاسخ این سوالات در این بخش ارائه شده است.

تسمه تایمینگ برای بار اول در سالا ۱۹۴۵ مورد استفاده قرار گرفت، در دهه ۱۹۵۰ بیل دوین یک پانهارد مسابقه ای خاص با موتور تغییر یافته که سرسیلندرهای نورتون مکس و یک تسمه لاستیکی دندانه دار (تسمه تایمینگ) که بالای هر بادامک هر سر سیلندر یک نورتون قرار داشت، ساخت. این ماشین با این تسمه تایمینگ که خیلی خاص بود برنده جایزه قهرمانی بین المللی SCCA سال ۱۹۵۶ آمریکا شد. از اوایل سال ۱۹۰۰ تسمه های تایمینگ صنعتی با فناوری و مواد خیلی پیشرفته طراحی و ساخته شده اند.

تسمه تایمینگ مانند زنجیر و چرخ دنده عمل می کند و دنده های تسمه تایمینگ درگیری مناسبی با شیارهای چرخ دنده ایجاد می کند و در ماشین آلات کاشی و سرامیک، چاپ و بسته بندی، نفت و پتروشیمی، مواد غذایی و… به کار می رود. تسمه تایمنگ در خودرو ها و در صنایع استفاده شایانی دارند.

تسمه تایمینگ به نوعی تسمه مکانیکی و ضد لغزش اطلاق می شود و ممکن است تسمه تایمینگ اینگونه نیز تعبیر شود، تسمه ای دندانه دا (آجدار) و تسمه قابل انعطاف که دندانه ها به نحوی داخل سطوح آن شکل گرفته است. تسمه تایمینگ چرخش و دَوَران میل لنگ را همزمام سازی می کند، به نحوی که سوپاپ های موتور درمدت زمان مشخص و معینی باز و بسته می شوند و در طی مکش و بیرون دهی سیلندر ضربه می زنند.